The 29th Annual Al Rivera Menudo Run

Age Group Results

August 25, 2012


Results By Prime Time www.ResultsByPrimeTime.com


Men: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K RUN/WALK

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cara McAlister LACOFD 213 39 11 18:14.2 18:14.2 5:52/M
2 Rosario Castaneda RUN WITH US 26 26 14 18:28.8 18:28.8 5:56/M
3 Jenessia Navarro ARC TEAM 236 23 15 18:33.1 18:33.1 5:58/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eulogio Rodriguez RUN WITH US 202 28 1 15:15.1 15:15.1 4:54/M
2 Douglas Negrete 110 15 2 15:59.9 15:59.9 5:08/M
3 Adam Williiams 334 17 3 16:22.9 16:22.9 5:16/M
Top

Age Unknown

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sandra Quintero PROVATION B2V 340 0 42 21:07.7 21:16.7 6:47/M
2 Jasmin White Team-LA School PD 165 0 107 31:47.6 31:56.9 10:13/M
3 Robin Allen 13 0 138 43:41.4 43:55.3 14:03/M
4 Mary Salcido 147 0 151 45:57.3 46:29.6 14:46/M
5 Theresa Lopez Team-LACCEA 93 0 157 46:53.8 47:22.2 15:05/M
6 Diana Kogaoghlanian 83 0 170 49:38.7 50:07.1 15:58/M
7 Suzie Morales 107 0 171 49:39.1 50:08.7 15:58/M
8 Errin Ulrich Team-Ulrich 159 0 173 49:42.3 50:02.2 15:59/M
9 Crystal Garcia Team-LACCEA 53 0 181 52:45.4 53:07.3 16:58/M
Top

Age Unknown

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Unknown Partic. 263 263 31 20:12.7 20:20.7 6:30/M
2 David Jimenez Team-LACCEA 77 0 35 20:26.6 20:34.6 6:34/M
3 Johnny Hernandez 68 0 52 22:01.0 22:07.8 7:05/M
4 Carlos Coronado Team-LACCEA 31 0 69 23:55.1 23:56.7 7:41/M
5 Carlos Leon Team-LACCEA 90 0 95 29:03.5 29:14.1 9:20/M
6 Larry Rubin Team-Probation 143 0 112 32:30.3 32:38.2 10:27/M
7 Philipl\ Buintero PROVATION B2V 341 0 115 33:52.6 34:01.5 10:53/M
8 Ramiro Orapeza Team-LACCEA 114 0 158 46:54.5 47:21.8 15:05/M
9 Robert Fragoso Team-Probation 50 0 165 48:04.8 48:21.7 15:27/M
10 Rafael Salcido 148 0 169 49:33.5 50:03.1 15:56/M
11 Daniel Ulrich Team-Ulrich 158 0 172 49:41.2 50:04.6 15:59/M
12 Matthew Sallido 150 0 174 49:43.4 50:07.6 15:59/M
13 Jason Morales 106 0 175 49:46.1 50:08.7 16:00/M
14 Unknown Partic. 328 328 177 50:55.1 51:07.4 16:22/M
15 Martin Ford 186 0 193 57:49.8 57:56.8 18:35/M
Top

Female 1 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nadine Benavidez 17 14 27 20:01.7 20:07.9 6:26/M
2 Olivia Paez road Runners Walnut 199 11 28 20:06.3 20:07.2 6:28/M
3 Lydia Escalante 44 14 159 46:57.5 47:09.9 15:06/M
4 Shaila Ramos Team-Legg Runners 129 14 201 59:42.8 59:57.1 19:12/M
Top

Male 1 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jacob Salazar 314 13 6 16:59.9 16:59.9 5:28/M
2 Patrick Bruce 276 14 8 17:09.4 17:09.4 5:31/M
3 Armondo Smith 279 13 10 17:38.5 17:38.7 5:40/M
4 Adrian Diaz 327 14 17 18:44.2 18:44.2 6:01/M
5 Arian Mayorga 98 7 20 19:10.5 19:10.5 6:10/M
6 Jack Resado 133 7 24 19:58.5 20:03.1 6:25/M
7 Anthony Chavez 254 12 49 21:50.9 22:00.8 7:01/M
8 Tyrell Aiden 176 12 50 21:51.1 22:00.4 7:02/M
9 Emmanuel Huerta 289 14 74 25:00.8 25:05.1 8:02/M
10 Daniel Martinez 288 13 91 26:31.5 26:34.3 8:32/M
11 Ray Jr Lara 307 9 134 40:48.7 41:02.7 13:07/M
Top

Female 15 to 18

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lexie Ramirez 125 15 38 20:50.7 20:50.7 6:42/M
2 Cassidy Jansen 75 15 47 21:31.2 21:38.2 6:55/M
3 Sydney Russell road Runners Walnut 204 16 61 23:01.2 23:02.1 7:24/M
4 Catherine Marquez road Runners Walnut 2 193 15 70 23:58.8 24:01.6 7:42/M
Top

Male 15 to 18

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Douglas Negrete 110 15 2 15:59.9 15:59.9 5:08/M
2 Adam Williiams 334 17 3 16:22.9 16:22.9 5:16/M
3 Nathan Guzman 231 16 9 17:15.4 17:15.4 5:33/M
4 Alonzo Dixson 344 16 86 25:43.4 25:49.2 8:16/M
5 John Castillo Team-LACCEA 281 15 155 46:51.8 47:21.2 15:04/M
6 Christian Castillo Team-LACCEA 285 16 156 46:51.8 47:21.4 15:04/M
7 Nicholas Vasquez 163 17 185 52:54.4 53:18.7 17:01/M
Top

Female 19 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jenessia Navarro ARC TEAM 236 23 15 18:33.1 18:33.1 5:58/M
2 Jackie Juarez ARC TEAM 235 24 19 18:56.3 18:56.4 6:05/M
3 Errin Wong road Runners Walnut 2 351 19 89 26:16.6 26:18.2 8:27/M
4 Selena Devore 388 22 124 36:38.6 36:41.3 11:47/M
5 Dalila Arias 178 19 166 48:06.1 48:23.7 15:28/M
Top

Male 19 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dylan Kent ARC TEAM 355 24 4 16:33.4 16:33.4 5:19/M
2 Francisco Son ARC TEAM 354 22 7 17:09.1 17:09.1 5:31/M
3 Aaron Gale ARC TEAM 356 23 12 18:16.9 18:16.9 5:52/M
4 Vincent Vasquez 215 24 51 21:58.2 21:58.9 7:04/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rosario Castaneda RUN WITH US 26 26 14 18:28.8 18:28.8 5:56/M
2 Jennifer Castro ARC TEAM 238 29 56 22:19.8 22:20.2 7:11/M
3 Livier Soltero Los Valleros 1 273 25 108 31:49.0 31:57.4 10:14/M
4 Aracely Flores 333 26 125 37:00.4 37:14.6 11:54/M
5 Stephanie Bustillos 183 25 130 37:49.3 37:59.9 12:10/M
6 Sienna Mejia 337 29 132 40:22.3 40:38.7 12:59/M
7 Aida Razon 131 26 140 44:30.9 44:48.2 14:19/M
8 Perla Lastra 87 29 186 52:54.9 53:19.6 17:01/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eulogio Rodriguez RUN WITH US 202 28 1 15:15.1 15:15.1 4:54/M
2 Sean Kennedy ARC TEAM 353 28 5 16:59.7 16:59.7 5:28/M
3 Daniel Palencia Los Valleros 2 262 25 32 20:13.5 20:22.1 6:30/M
4 Robert Rueda Los Valleros 1 269 25 34 20:18.3 20:26.1 6:32/M
5 Brian Pflughoft Monterey Park PD 214 25 87 25:51.2 25:52.8 8:19/M
6 Daniel Arambulo Los Valleros 2 257 25 94 28:45.4 28:53.6 9:15/M
7 Anthony Hernandez Los Valleros 2 264 25 97 29:12.4 29:18.9 9:23/M
8 Damien Magana Los Valleros 1 267 25 100 29:33.2 29:41.1 9:30/M
9 Florian Boace 278 27 104 29:50.0 29:54.2 9:36/M
10 Manuel Salcedo 146 25 121 36:21.6 36:27.2 11:41/M
11 Vanessa Rivas 139 27 194 58:47.4 59:09.4 18:54/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marfelia Diaz ARC TEAM 237 30 30 20:11.7 20:11.7 6:29/M
2 Gina Lopez-Gerlach road Runners Walnut 192 30 60 22:58.7 23:02.3 7:23/M
3 Rene Lopez Team-SGV PD 2 92 30 73 24:59.0 24:59.4 8:02/M
4 Anh Huynh Team-SGV PD 2 73 30 109 32:05.6 32:06.1 10:19/M
5 Adriana Brambila 286 30 122 36:25.8 36:52.7 11:43/M
6 Fatima Romero 140 30 136 43:07.7 43:20.6 13:52/M
7 Cindy Cheng Team-Probation 29 30 148 44:58.8 45:08.7 14:28/M
8 Maria Salinas Team-LACCEA 149 30 182 52:46.3 53:07.4 16:58/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jose Pineda ARC TEAM 357 34 13 18:27.4 18:27.4 5:56/M
2 Daniel Holman 71 30 26 20:01.4 20:09.1 6:26/M
3 Moise Serrato LACOFD 219 34 54 22:13.4 22:16.4 7:09/M
4 Allen Sam Team-SGV PD 151 30 66 23:19.4 23:19.4 7:30/M
5 William Estrada Monterey Park PD 217 34 68 23:54.4 23:54.9 7:41/M
6 Raymond Cota Monterey Park PD 216 33 88 26:01.8 26:03.2 8:22/M
7 Kevin Izumi Team-Legg Runners 74 30 99 29:29.8 29:36.2 9:29/M
8 Fred Joaquin 78 33 141 44:31.1 44:48.1 14:19/M
9 David Escandon Team-Legg Runners 46 30 180 52:43.8 52:54.7 16:57/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cara McAlister LACOFD 213 39 11 18:14.2 18:14.2 5:52/M
2 Julie Sanchez 252 36 29 20:10.7 20:10.7 6:29/M
3 Rebecca Escalante 45 35 36 20:35.4 20:42.2 6:37/M
4 Jennifer Overlock ARC TEAM 234 36 40 21:05.9 21:05.9 6:47/M
5 Nancy Young road Runners Walnut 352 39 59 22:54.2 22:57.2 7:22/M
6 Riki Nakamura Team-SGV PD 108 35 64 23:11.5 23:14.1 7:27/M
7 Christine Joy Mendelsohn 100 39 142 44:35.3 44:53.1 14:20/M
8 Ann Lor Team-Probation 94 35 145 44:49.0 44:58.7 14:25/M
9 Marisa Ron Team-Probation 142 35 152 45:57.8 46:09.4 14:46/M
10 Maria Anaya 177 39 164 48:03.0 48:21.9 15:27/M
11 Jennifer Salazar Team-Legg Runners 145 35 183 52:52.3 53:03.2 17:00/M
12 Stephanie Cassidy Team-Legg Runners 25 35 184 52:53.7 53:03.5 17:00/M
13 Beverly Hernandez 66 36 187 52:55.6 53:17.5 17:01/M
14 Audrey Delgado 36 35 199 59:16.5 59:39.9 19:03/M
15 Jamie Bender 18 35 203 1:03:03.6 1:03:26.7 20:16/M
16 Ebony Garcia Team-Legg Runners 55 35 204 1:08:15.4 1:08:44.3 21:57/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Clairon McAlister LACOFD 212 38 16 18:38.3 18:38.3 5:59/M
2 Oscar Romo 385 35 45 21:15.9 21:27.6 6:50/M
3 Ray Lara Team-SGV PD 86 35 48 21:37.4 21:53.1 6:57/M
4 Gilbert Magana Team-SGV PD 251 39 58 22:41.0 22:58.6 7:18/M
5 Dan Arreola LACOFD 206 37 82 25:35.6 25:36.9 8:14/M
6 Keith Garcia Team-Legg Runners 56 35 191 56:16.5 56:44.7 18:06/M
7 Henry Rivas 137 37 198 59:15.8 59:38.7 19:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kathie Mercado 102 43 22 19:55.1 19:59.9 6:24/M
2 Claudia Marin 95 40 83 25:35.8 25:42.4 8:14/M
3 Claudia Navarro road Runners Walnut 2 198 40 90 26:26.3 26:29.4 8:30/M
4 Susie Soriano 390 43 92 26:38.4 26:48.2 8:34/M
5 Christine Nolasco 113 41 96 29:09.3 29:11.3 9:22/M
6 Anita Irwin 283 42 113 33:21.9 33:37.7 10:43/M
7 Christina Talamantes 313 43 127 37:25.2 37:31.3 12:02/M
8 Melissa Aiden 11 44 143 44:41.1 44:59.3 14:22/M
9 Arlene Lemus Team-Probation 89 40 167 48:07.0 48:23.7 15:28/M
10 Rachel Garcia 58 40 190 56:06.5 56:10.2 18:02/M
11 Nora Escobedo Team-Probation 47 40 192 57:21.0 57:37.9 18:26/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gregory Padilla 346 43 76 25:13.0 25:13.4 8:06/M
2 Brad Keller 81 43 77 25:29.8 25:34.3 8:12/M
3 Hugo Cortez LACOFD 226 40 85 25:42.6 25:44.7 8:16/M
4 Joe Pelano Team-SGV PD 2 119 40 93 26:38.5 26:39.1 8:34/M
5 Fausto Ramos Team-Legg Runners 126 40 200 59:41.7 59:56.9 19:11/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mo Bowen road Runners Walnut 181 45 53 22:08.6 22:11.4 7:07/M
2 Mary Hodges 331 49 84 25:41.4 25:43.2 8:15/M
3 Angela Gallardo 52 45 101 29:39.1 29:44.7 9:32/M
4 Christina Garcia 240 45 106 30:39.1 30:40.8 9:51/M
5 Carrie Mazelin 194 48 116 34:28.6 34:38.6 11:05/M
6 Susan Munoz 232 47 128 37:38.1 37:44.2 12:06/M
7 Diana Escalante 43 45 144 44:45.1 44:57.6 14:23/M
8 Luz Gutierrez Team-Probation 62 45 149 44:58.8 45:09.6 14:28/M
9 Elizabeth Alvarez 376 45 176 50:54.5 51:07.5 16:22/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steve Hardy 64 46 25 20:00.1 20:03.7 6:26/M
2 John Escalante 224 45 55 22:13.4 22:13.9 7:09/M
3 Robert Barrera Monterey Park PD 218 49 63 23:10.8 23:11.4 7:27/M
4 Mark Garcia 57 46 75 25:11.1 25:15.8 8:06/M
5 David Payan 380 48 98 29:28.0 29:33.8 9:28/M
6 Paul Martinez 97 46 105 29:57.7 30:03.5 9:38/M
7 Tyrone Aiden 12 49 160 47:01.2 47:21.1 15:07/M
8 Lyndon Soriano 391 46 163 48:00.2 48:28.9 15:26/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Karen Davis 241 50 37 20:36.0 20:42.3 6:37/M
2 Denise Bates 16 50 39 20:55.5 20:58.4 6:44/M
3 Nina Cortez 34 50 41 21:06.9 21:13.8 6:47/M
4 Eannie Lastufka 335 52 79 25:32.9 25:32.9 8:13/M
5 Arcelia Vadurro 162 51 114 33:40.8 33:44.4 10:50/M
6 Pattie Paulsen 118 50 118 34:54.9 35:02.3 11:13/M
7 Carol Neves 111 54 129 37:49.2 37:55.1 12:10/M
8 Florence Dabney 223 54 153 46:33.5 46:46.5 14:58/M
9 Barbara Mitchell 345 54 179 51:25.4 51:39.6 16:32/M
10 Theresa Saucedo 205 52 188 53:08.7 53:14.3 17:05/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jose Ricardo 208 50 18 18:44.6 18:50.1 6:01/M
2 Guy Favatella LACOFD 221 54 43 21:15.2 21:16.9 6:50/M
3 George Cortez Team-SGV PD 33 50 67 23:21.9 23:23.8 7:30/M
4 John Carrasco 228 52 71 24:40.4 24:41.2 7:56/M
5 Dwight Thompson 386 50 72 24:44.8 24:50.1 7:57/M
6 Ruben Perez 120 50 78 25:32.8 25:33.1 8:13/M
7 Tony Lopez 387 50 81 25:35.1 25:48.6 8:14/M
8 Robert German 309 52 135 42:56.8 43:09.7 13:48/M
9 Ron Barrett 180 53 161 47:10.1 47:32.9 15:10/M
10 Dave Mitchell 389 50 178 51:11.1 51:26.5 16:27/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Catalina Alcala 383 59 119 35:57.8 36:08.4 11:34/M
2 Lucinda Eggert 41 55 154 46:35.9 46:46.7 14:59/M
3 Norma Rivas 138 57 195 58:48.0 59:09.3 18:54/M
4 Pearlean Smith 154 55 202 1:03:02.0 1:03:25.5 20:16/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Raymundo Rincon 134 57 21 19:54.4 19:54.4 6:24/M
2 Robert Musselman 377 58 23 19:56.4 20:05.3 6:25/M
3 Tom Castro road Runners Walnut 2 185 55 46 21:16.2 21:19.7 6:50/M
4 Alex Martin 290 59 62 23:03.8 23:05.9 7:25/M
5 Anthony Alcala 382 57 65 23:14.6 23:23.9 7:28/M
6 Richard Nakano 109 55 102 29:43.0 29:55.4 9:33/M
7 Allan Mlyamoto Team-Legg Runners 104 55 117 34:46.0 34:57.8 11:11/M
8 Steve Pacillas 115 55 150 45:34.9 45:45.4 14:39/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Medina Team-LACCEA 99 60 57 22:25.9 22:26.7 7:12/M
2 Virginia Kwong 330 62 123 36:30.3 36:39.8 11:44/M
3 Juanita Sanchez 277 63 137 43:34.9 43:48.7 14:01/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Xavier Ruiz 144 62 44 21:15.4 21:15.4 6:50/M
2 Robert Daltorio J 253 62 80 25:33.0 25:40.4 8:13/M
3 Christopher Bradley 23 60 103 29:45.2 29:49.5 9:34/M
4 Paul Parsons 117 61 120 36:20.3 36:21.2 11:41/M
5 David Gonzales Jr 60 61 146 44:54.3 45:08.7 14:26/M
6 Gil Valeriano 336 64 196 58:50.1 59:09.7 18:55/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ms. Johnnie Ybarra 170 68 126 37:21.7 37:22.9 12:01/M
2 Carol Berni 20 65 147 44:57.6 45:43.8 14:27/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gilbert Ramos 127 66 110 32:06.6 32:09.1 10:19/M
2 Mario Duarte 338 69 133 40:26.5 40:34.8 13:00/M
3 Willaam Whiteside 229 69 139 43:51.1 44:05.2 14:06/M
4 Leopold Berni 21 65 162 47:45.5 48:32.9 15:21/M
5 Ralph Ochoa 211 69 197 58:52.2 59:12.5 18:56/M
6 Don Suehiro 287 68 205 1:13:10.3 1:13:45.7 23:32/M
Top

Female 70 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Vikki Richardson 358 72 168 48:11.6 48:13.2 15:30/M
2 Mary Castro 27 70 189 53:09.3 53:13.9 17:05/M
Top

Male 70 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Ruiz 222 71 33 20:13.6 20:17.1 6:30/M
2 Bobby Francis 51 70 111 32:14.3 32:14.4 10:22/M
3 Robert Munoz 233 78 131 38:36.1 38:41.9 12:25/M