The 29th Annual Al Rivera Menudo Run

Age Group Results

August 25, 2012


Results By Prime Time www.ResultsByPrimeTime.com


Men: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

10K RUN

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lara Leitner Team-DOJ Blue 88 19 3 36:49.2 36:49.2 5:55/M
2 Alissa Sinning 153 31 8 41:26.2 41:26.2 6:40/M
3 Susan Alvano Ford 239 59 18 45:22.4 45:22.4 7:18/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danny Castro road Runners Walnut 2 184 60 1 23:47.9 23:47.9 3:50/M
2 Jose Arias ARC TEAM 175 32 2 35:55.2 35:55.2 5:47/M
3 Phillip Bachman Team-DOJ Gold 179 25 4 38:38.9 38:38.9 6:13/M
Top

Age Unknown

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bardo Baluyot PROVATION B2V 343 0 22 46:57.8 47:07.4 7:34/M
2 Louis Karlin Team-DOJ Gold 80 0 29 48:17.5 48:18.2 7:47/M
Top

Female 1 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Giovanna Munoz 196 14 26 48:04.8 48:11.6 7:44/M
2 Jessica Ramos Team-Legg Runners 128 14 46 56:41.3 56:49.2 9:08/M
Top

Male 1 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Barragan 15 14 52 1:10:42.2 1:10:46.7 11:23/M
Top

Male 15 to 18

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diego Cortez 32 15 7 40:11.7 40:12.7 6:28/M
Top

Female 19 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lara Leitner Team-DOJ Blue 88 19 3 36:49.2 36:49.2 5:55/M
Top

Male 19 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rony Higueros Team-Legg Runners 70 19 54 1:11:05.4 1:11:17.7 11:27/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Phillip Bachman Team-DOJ Gold 179 25 4 38:38.9 38:38.9 6:13/M
2 Mario Renteria 200 25 36 49:13.1 49:14.3 7:56/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alissa Sinning 153 31 8 41:26.2 41:26.2 6:40/M
2 Serina Diniega 37 30 25 47:19.1 47:22.2 7:37/M
3 Tatania Minguet 195 34 44 56:18.4 56:23.2 9:04/M
4 Esmeralda Briseno 230 34 51 1:10:38.1 1:10:41.5 11:22/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jose Arias ARC TEAM 175 32 2 35:55.2 35:55.2 5:47/M
2 Edmundo Avaldez 207 34 15 44:42.3 44:42.3 7:12/M
3 Ralph Jr Duron Team-Legg Runners 39 30 35 49:10.8 49:24.2 7:55/M
4 Abraham Kuo 85 32 50 1:00:32.0 1:00:36.6 9:45/M
5 Kelvin Chin 30 33 53 1:10:48.3 1:10:53.2 11:24/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Silvia Ramos Team-Legg Runners 130 35 47 57:05.3 57:13.1 9:12/M
2 Tracy Phelps 121 35 48 57:52.1 57:59.2 9:19/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Raffi Sayabalian 152 39 32 48:38.7 48:47.3 7:50/M
2 Langston Edwards Team-DOJ Blue 40 35 38 49:21.9 49:25.7 7:57/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Russell 203 40 21 46:56.8 46:59.7 7:33/M
2 Julie Almanza 14 40 41 53:07.8 53:13.5 8:33/M
3 Deann Maltos 220 40 43 54:37.8 54:48.6 8:48/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Toma Team-DOJ Gold 155 41 9 42:18.1 42:19.7 6:49/M
2 Todd Foreman Team-DOJ Gold 48 40 10 43:05.5 43:06.4 6:56/M
3 Randell Zorick Team-DOJ Gold 174 41 11 43:15.7 43:16.5 6:58/M
4 Armando Zambrano Team-DOJ Blue 172 40 13 44:11.6 44:14.4 7:07/M
5 Edgar Chavez 28 43 14 44:34.4 44:43.8 7:11/M
6 Malcolm Vivian 164 41 23 47:03.3 47:07.6 7:35/M
7 Dan Mendez 101 42 27 48:10.0 48:12.6 7:45/M
8 Will Gardner Team-DOJ Blue 59 40 37 49:21.9 49:25.5 7:57/M
9 Michael Limon Team-Legg Runners 91 42 39 49:53.4 49:58.5 8:02/M
10 Lorenzo Herrera Team-Legg Runners 69 42 40 50:25.4 50:31.7 8:07/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rita Bustillos 182 45 30 48:19.9 48:29.8 7:47/M
2 Cynthia Abilez 384 48 31 48:21.4 48:24.2 7:47/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Max Saldana 311 46 5 39:25.3 39:36.9 6:21/M
2 Raul Guzman 63 45 19 45:30.2 45:34.8 7:20/M
3 Gary Regalado 132 48 33 48:54.0 49:02.4 7:52/M
4 Ricky Lee 280 49 34 49:06.4 49:15.7 7:54/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diana Chavez 209 52 28 48:16.6 48:17.6 7:46/M
2 Mayte Flores 332 52 49 59:41.2 59:53.1 9:37/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danny Chavez 210 50 6 39:25.5 39:27.2 6:21/M
2 Alan Zak 171 50 16 44:47.9 44:47.9 7:13/M
3 Don Giang 227 53 17 45:07.7 45:15.9 7:16/M
4 Wayne Helander 65 54 24 47:14.8 47:20.7 7:36/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Alvano Ford 239 59 18 45:22.4 45:22.4 7:18/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Magness Paul 326 57 20 46:32.9 46:46.9 7:30/M
2 Jim Porter Team-DOJ Gold 122 55 42 53:18.8 53:22.3 8:35/M
3 James Jacob 315 55 45 56:21.9 56:45.5 9:04/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danny Castro road Runners Walnut 2 184 60 1 23:47.9 23:47.9 3:50/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Antonio Rebollar 329 66 12 44:09.7 44:14.6 7:07/M
2 Joe Murillo 197 65 55 1:17:52.2 1:18:16.4 12:32/M